Kilka tygodni temu (29.12.2021) Rada Miasta w Otmuchowie przyjęła „Program Ochrony Środowiska dla Gminy Otmuchów na lata 2021-2024”. Jest to obowiązkowy (zgodnie z ustawą „Prawo ochrony środowiska”) dokument, który stanowi podstawę funkcjonowania systemu zarządzania środowiskiem dla danej gminy. Jest to więc bardzo ważny dokument, który obejmuje m.in. takie aspekty jak ochrona klimatu, jakości powietrza oraz zasoby przyrodnicze.
Chcielibyśmy wskazać na kilka elementów, które naszym zdaniem, mają największy wpływ na jakość życia mieszkańców gminy.
Powietrze
Urząd Miasta i Gminy Otmuchów wynajmuje od firmy Syngeos 6 czujników jakości powietrza, rozmieszczonych na terenie gminy. Mierzą one następujące wskaźniki jakości powietrza: PM2.5, PM10, PM1. Rejestrują również temperaturę, ciśnienie i wilgotność. Dzięki tej inicjatywie UMiG każdy zainteresowany ma wgląd w bieżący obraz jakości powietrza w gminie. Niestety czujniki te nie są uwzględnione jako źródło danych w POŚ. Stało się tak dlatego, że przy sporządzaniu dokumentu typu Program Ochrony Środowiska można używać danych tylko z oficjalnych czujników GIOŚ. Decyzje o działaniach na rzecz ochrony jakości powietrza zostały więc podjęte na podstawie najbliższego czujnika GIOŚ. Niestety taki najbliższy czujnik znajduje się aż w Nysie. To trochę jakby mieszkając we Wrocławiu, zastanawiać się, czy ubrać kurtkę przeciwdeszczową oglądając prognozę pogody dla Warszawy. Można, ale po co? W przypadku jakości powietrza 12 km to odległość sprawiająca, że użyte dane mogą kompletnie nie odzwierciedlać faktycznego stanu rzeczy.
Wnioskowaliśmy (wtedy jeszcze indywidualnie, a nie jako stowarzyszenie) o zamontowanie w naszej gminie oficjalnego czujnika GIOŚ. Otrzymaliśmy odpowiedź, że UMiG nie widzi takiej pilnej potrzeby. W związku z tym zachęcamy Was serdecznie do rozmowy z naszymi radnymi w sprawie montażu czujnika GIOŚ w naszej gminie.
Azbest
Ochrona powierzchni ziemi i gleb — środki przeznaczone usuwanie wyrobów zawierających azbest. W tym zakresie POŚ opiera się na Programie Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032 oraz na Programie usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Otmuchów 2016-2032. Według tego drugiego dokumentu koszt usunięcia wszystkich odpadów zawierających azbest w Gminie Otmuchów to 1 108 662 zł. Warto także zaznaczyć, że dokument ten nakłada na UMiG obowiązek informowania mieszkańców o skutkach narażenia na azbest i obowiązku usuwania go przez właścicieli nieruchomości oraz do prowadzenia działań edukacyjno-informacyjnych skierowanych do mieszkańców. W pierwszej wersji POŚ zamierzano na ten cel przeznaczyć tylko 50 tys. zł. Na nasz wniosek (wtedy jeszcze złożony indywidualnie, a nie jako stowarzyszenie) kwota ta została zwiększona czterokrotnie. Zaznaczyć trzeba jednak, że UMiG stwierdził, że „Jeżeli zainteresowanie i zapotrzebowanie wśród mieszkańców będzie większe, nie ma przeciwwskazań, aby kwota ta została zwiększona”.
Zachęcamy więc Was serdecznie do jak najszybszego pozbywania się wyrobów azbestowych znajdujących się na Waszych posesjach oraz do zachęcania do tego Waszych sąsiadów.
Uwaga! Właśnie trwa, do 25.03.2022, okres zgłaszania wniosków, szczegóły znajdziecie na stronie UMiG.
Rezerwaty przyrody
Jako bardzo pozytywny postrzegamy plan stworzenia na terenie naszej gminy aż czterech nowych rezerwatów przyrody. Według POŚ będą to: Czapliniec w Otmuchowie, Maciejowicki Las, Nadziejów oraz Otmuchowski Las. Szkoda jednak, że nie podano żadnych szczegółów na ten temat (np. planowanych terminów powstania), co może dziwić, zważywszy na fakt, że o rezerwatach była mowa już w 2018 roku (w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Otmuchów).
Powyższe tematy, to tylko mały fragment całego dokumentu. Jednakże wydają się one dla nas najciekawsze i sądzimy, że warto się nad nimi szczególnie pochylić. Drogi czytelniku, jeżeli czujesz się na siłach to pełny POŚ opublikowany przez Urząd Miasta i Gminy można znaleźć tutaj. A nawet jeżeli się z nim nie zapoznałeś, to i tak zachęcamy do pozostawienia komentarza.